czwartek, 30 czerwca 2022

Recenzja: "Zoo. Dotykam, poznaję"

Mamy takie czasy, że do każdego wieku dziecka możemy znaleźć pierwsze książeczki. Jednymi z tych pierwszych są  kontrastowe. Tutaj przychodzę z propozycją dla nieco starszych maluchów jest to bowiem książeczka sensoryczna.

Recenzja: Agnieszka Frączek "Galopem"

 Jako miłośniczka książeczek dla dzieci z zafascynowaniem obserwuje cuda, jakie można teraz nabyć dla swoich pociech, a jakich kiedyś nie było.

Recenzja: "Moje pojazdy. Na pomoc"

Nasza biblioteczka nieustannie się powiększa i zauważyłam, że większość stanowią w niej publikacje z dźwiękiem i cieszą się one największym zainteresowaniem. 

Recenzja "Odgłosy zwierząt"

Jestem zdania, że książeczek dla dzieci nigdy za dużo. Lubię wynajdywać ciekawe publikacje, które mają szansę skraść serce moich dzieci.

Tym razem sięgnęłam po "Odgłosy zwierząt " wydawnictwa AWM.  Na samym początku warto powiedzieć , że  nie jest to kartonowa publikacja. Strony są foliowane i miękkie, przez co nie nadaje się ona dla małego czytelnika ale za to dziecko w wieku 4 + powinno sobie z nią spokojnie poradzić. 

Recenzja: Isabell Allende "Portret w sepii"

 „Portret w sepii” to drugi tom cyklu Dom Duchów autorstwa Isabell Allende.

Już na samym wstępie stwierdzam (co zresztą nie zdarza się zbyt często), że książkę mogę polecić z czystym czytelniczym sumieniem wszystkim wielbicielom literatury pięknej, ale również wszystkim tym, którzy zaczytują się w sagach rodzinnych oraz historiach pełnych ekscentrycznych postaci.

środa, 29 czerwca 2022

Recenzja: Rachel Givney "Jane i miłość"

 Jako miłośniczka twórczości Jane Austen nie mogłam się oprzeć pokusie aby sięgnąć po tę pozycję. "Jane i miłość" to historia pisarki, która w wyniku magicznego zaklęcia przenosi się do Bath w XXI wieku.

Recenzja: Gregory David Roberts "Shantaram"

„Shantaram” to powieść, która znalazła już swoje miejsce na polskim rynku wydawniczym. Jej autorem jest Gregory David Roberts. To jedna z tych powieści, które wzbudzają spore kontrowersje wśród czytelników i skrajne wręcz emocje –  „Shantaram” albo się lubi, albo nienawidzi.

Recenzja: Diana Gabaldon "Obca"

Szumiące lasy zielonej tajemniczej Szkocji, gdzie granica między realnym światem, a tym magicznym się zaciera. Taki obraz przychodzi mi na myśl gdy myślę o kolejnej z książek, która rozpocznie cykl recenzji serii „Obca” Diany Gabaldon, którą to udało mi się w końcu skompletować, dzięki współpracy wydawnictwa Świat Książki ze stowarzyszeniem Polacy nie gęsi.

Recenzja: Anna Szafrańska "Mat"

 Jeżeli jak ja uwielbiacie historię Jaśminy i Mateusza pióra Anny Szafrańskiej zdecydowanie musicie sięgnąć po nasz kolejny patronat. Stowarzyszeniu Polacy nie gęsi po raz kolejny udało się współpracować z wydawnictwem Jakbook. Tym razem czwarta już część historii z serii Pink Tattoo.

Recenzja: F. Scott Fitzgerald "Wielki Gatsby"

Blichtr, bogactwo, jazz, gangsterskie porachunki i historia miłości Jaya Gatsby’ego. We współpracy stowarzyszenia Polacy nie gęsi  z wydawnictwem Świat Książki otrzymałam do recenzji pięknie wydany tom "Wielkiego Gatsby'ego" autorstwa Francisa Scotta Fitzgeralda. 

poniedziałek, 27 czerwca 2022

Recenzja: Scott S.J. , Rebecca Livermore "Wykorzystaj lepiej każdy dzień"

 Jest to krótki, a zarazem pełen wiedzy poradnik na temat codziennej rutyny i jej wpływu na nasze życie.

Książka podzielona jest na bloki tematyczne, które skupiają się przede wszystkim na różnych oraz ważnych obszarach życia.

niedziela, 26 czerwca 2022

Recenzja: Catherine Reiss "Fetor"

 „Fetor” Catherine Reiss to książka, której fragment miałam przyjemność przeczytać na wiele tygodni przed premierą i wtedy już wiedziałam, że będę chciała dokończyć tę historię. Co więcej, dzięki uprzejmości autorki, otrzymałam egzemplarz powieści i niniejszym przybliżę wam, o czym jest ta książka. 

Recenzja: Patricia Briggs "Wilczy trop"

Książkę Patricii Briggs od Fabryki Słów dostałam przypadkiem, zamiast Macieja, ale jak dotąd nie zawiodłam się na wydawanych u nich powieściach. Było to także moje pierwsze zetknięcie z Urban Fantasy i książką o wilkołakach. 

środa, 22 czerwca 2022

Recenzja: Katarzyna Campbell "Na wsi"

Wydawnictwo Arystoteles wypuściło cykl interaktywnych książek dedykowanych dla dzieci w wieku 3+. Jednak śmiało mogę powiedzieć, że mogą je oglądać mniejsze dzieci pod nadzorem dorosłych.

Recenzja: Marta Guśniowska "Jaszczurunia"

Wydawnictwo Wilga słynie z ciekawych publikacji dla najmłodszych i duża ich część ma ukryty morał.

Recenzja: S. E. Lynes "Impreza sąsiedzka"

    Sięgając po thriller psychologiczny, za każdym razem mam inne oczekiwania wobec przedstawionej historii. Potrzebuję wręcz tego dreszczyku emocji, tej tajemnicy, nie do końca rozwiązanej zagadki. W przypadku książki „Impreza sąsiedzka”, której autorką jest S.E.Lynes  było zupełnie inaczej, ponieważ przed rozpoczęciem lektury nie wiedziałam czego tak naprawdę się spodziewać.

Recenzja: Kyndra Holley "Posiłki keto w 30 minut"

Jako osoba, która dopiero stawia swoje pierwsze kroki w świecie diety ketogenicznej zainteresowałam się tą publikacją z nadzieją, że otrzymam dużo nowych pomysłów.

Recenzja: Kurt Vonnegut "Hokus-pokus"

Przeczytałam, dzięki uprzejmości wydawnictwa Zysk i Ska, książkę Kurta Vonneguta pt. „Hokus – pokus”. Bardzo to była przyjemna lektura i właściwie przypomniała mi, za co kiedyś niesamowicie polubiłam tego amerykańskiego pisarza: a polubiłam go za czarny humor, cięty język i inteligentnie prowadzoną narrację.

Recenzja: Katarzyna Mak "Kochanka arystokraty"

Jako miłośniczka orientalnych powieści postanowiłam sięgnąć po książkę Katarzyny Mak "Kochanka arystokraty".

Jest to historia Holly, która po wyjeździe młodzieńczej miłości na misję do Afganistanu, z której obiecuje wrócić załamuje się. Mimo upływu czasu dalej go wspomina chociaż posiada już męża i dwójkę dzieci. Przyłapując męża na "zdradzie" z sex lalką ich relacja ulega znacznemu pogorszeniu. Oliwą do ognia jest prawdziwa zdrada z koleżanką z pracy w klubie dla swingersów, do którego zabiera nieświadome tego małżeństwo szwagierka Holly. W wyniku tych zdarzeń kobieta postanawia wrócić do pracy i dostaje zlecenie wyjazdu do Dubaju na dwa tygodnie. 

Recenzja: Klaudia Bianek "Niebo nad jej głową"

Ostatnio miałam przyjemność czytać najnowszą książkę Klaudii Bianek zatytułowaną „Niebo nad jej głową”. Książka należy do gatunku literackiego, po który sięgam najrzadziej, czyli Young Adult. Jednak tym bardziej chciałam się przekonać, czy ta autorka porwie mnie za czytelnicze serce, czy jednak ten gatunek nie jest dla mnie. Na końcu poznacie odpowiedź. 

Wyżej wymieniona książka stanowi piąty i zarazem ostatni tom cyklu autorki „Jedyne takie miejsce”Ale spokojnie, każdy tom z serii można czytać niezależnie od siebie, więc nie zmartwiłam się faktem, że nie znam wcześniejszych części. Tym razem historia skupia się wokół Blanki i Adriana. Ich historia miłosna nie jest łatwa, ponieważ oboje są obarczeni trudną przeszłością. 

wtorek, 21 czerwca 2022

Recenzja: Jacek Skawiński "Co słychać w lesie?"

Wydawnictwo Arystoteles wypuściło cykl interaktywnych książek dedykowanych dla dzieci w wieku 3+. Jednak śmiało mogę powiedzieć, że mogą je oglądać mniejsze dzieci pod nadzorem dorosłych.

Recenzja: Jacek Skawiński "Co słychać na drodze?"

Wydawnictwo Arystoteles wypuściło cykl interaktywnych książek dedykowanych dla dzieci w wieku 3+. Jednak śmiało mogę powiedzieć, że mogą je oglądać mniejsze dzieci pod nadzorem dorosłych.

Recenzja: Dav Pilkey "Superkot klub komiksowy"

Jeśli wasze dziecko niedawno nauczyło się czytać i szlifuje swoje umiejętności, lub potrafi czytać, ale tego nie lubi - bierzcie ten komiks. Możecie czytać go razem i gwarantuję, że będziecie się doskonale bawić.

Recenzja: Jacek Skawiński "W przedszkolu"

Wydawnictwo Arystoteles wypuściło cykl interaktywnych książek dedykowanych dla dzieci w wieku 3+. Jednak śmiało mogę powiedzieć, że mogą je oglądać mniejsze dzieci pod nadzorem dorosłych.

Recenzja: Jacek Skawiński "Magiczne urodziny"

Wydawnictwo Arystoteles wypuściło cykl interaktywnych książek dedykowanych dla dzieci w wieku 3+. Jednak śmiało mogę powiedzieć, że mogą je oglądać mniejsze dzieci pod nadzorem dorosłych.

Recenzja: Agnieszka Panasiuk "Ścieżki Elizy"

Jako miłośniczka romantycznych powieści z miła chęcią sięgnęłam po historię z pod pióra Agnieszki Panasiuk. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki.

Recenzja: Katarzyna Rodacka "Malta"

Kto już mnie zna to wie, że uwielbiam podróżować. Można śmiało stwierdzić, że kolekcjonuję przewodniki miejsc na świecie, które chcę w przyszłości zwiedzić. I tak właśnie do moich rąk trafił przewodnik o Malcie.

Recenzja: Andrzej Pilipiuk "Przetaina"

Przeglądając zapowiedzi Fabryki Słów na początku tego roku, od razu zauważyłam nazwisko, które zna każdy szanujący się fan polskiej fantastyki - Andrzej Pilipiuk. W mej ignorancji odnośnie znaczenia tytułu zajarałam się niczym znicz olimpijski i blisko pół roku czekałam na "Przetainę". Było warto?

Recenzja: Martyn Rady "Habsburgowie"

Jestem prawie pewna, że gdy komuś opowiadam, że lubię książki historyczne, w ich głowach maluje się obraz podręczników do historii ze szkoły i toporny język akademicki. A tu proszę - kolejna dawka fascynujących informacji o jednej z najpotężniejszych dynastii Europy, podana przystępnie i przyjemnie, i na dodatek w przepięknej okładce!

wtorek, 14 czerwca 2022

Recenzja: Hanna Alice "Księga drzew"

 

Jak tylko zobaczyłam zapowiedź wiedziałam, że ta publikacja musi znaleźć się w naszej małej biblioteczce.

Jako mama dwójki dzieci wiem, że posiadają one niewyczerpaną listę pytań i zaskakują nimi przy każdej możliwej okazji. Dlatego powoli uzbrajam się w ciekawe publikacje, które będą moim asem w rękawie przy serii pytań z "Co to?" , "Dlaczego?" oraz "Czemu".

Recenzja: Joanna Maziarek "13 randek"

 

Widząc tytuł podobny do netflixowych czy innych romantycznych produkcji skusiłam się i postanowiłam przeczytać.

Recenzja: Tasha Suri "Cesarstwo piasku"

Gdyby ktoś mnie zapytał o ulubione wydawnictwo, to pewnie bym odpowiedziała, że Fabryka Słów. Od lat nie trafiłam u nich na książkę, która by mi się nie podobała. A ta książka? W tej się zakochałam! 

„Cesarstwo Piasku” Tashy Suri to genialny debiut. Jako fanka fantastyki, tej skomplikowanej, męskiej i preferowalnie bez wątków romantycznych - przepadłam. Dopiero zaznajamiam się z fantastyką Young Adult i choć przeczytałam już kilka książek z tego gatunku, spodobały mi się raptem 2. W tym właśnie „Cesarstwo Piasku”. 

GRA: "Jajko Kolumba"

 

Kto z nas nie lubi gier logicznych? No właśnie! Łamigłówki cieszą się popularnością zarówno  wśród najmłodszych, jak i tych starszych. Na rynku jest wiele gier i zdecydowanie jest w czym wybierać. Natomiast ostatnio, z ciekawą propozycją łamigłówki przychodzi wydawnictwo Rebel ze swoją grą – „Jajko Kolumba”.

Recennzja: Simona Kossak "Trzy żywioł"

Jakiś czas temu przeczytałam wspaniałą biografię: „Simona: opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”. Kiedy więc zobaczyłam, że w ofercie Wydawnictwa Marginesy pojawiła się książka autorstwa samej Simony, wiedziałam, że muszę ją przeczytać. I tak oto, dzięki uprzejmości wydawnictwa, mogę dzisiaj napisać o niej kilka słów.

Recenzja: Patrycja Strzałkowska "Zobowiązana"

 „Zobowiązana” jest to nowość Patrycji Strzałkowskiej.

„Pobyt w olbrzymiej luksusowej willi  może na pierwszy rzut oka wydać się spełnieniem marzeń, chyba że jest się uwięzionym w jednym z jej pokoi i to z córką prezydenta. Przekonała się o tym Agata Sonik. Kiedy okazuje się, że za sprawą ich porwania stoi partner Ewy ta wpada w furię. Tę sytuację wykorzystuje Agata i ucieka.  Teraz dziewczyna musi zmierzyć się z przeszłością i nierozwiązaną sprawą zabójstwa swojej siostry, która zmieniła jej życie. Od tej chwili pętla na jej szyi coraz bardziej się zaciska. Z jednej strony czyha na nią niebezpieczeństwo, a z drugiej czuje się zobowiązana do tego, by pomóc Ewie, którą zostawiła na pewną śmierć. Ale komu ma zaufać, czy profilerka Iwona Kwiecień, komisarz Wójcik i Burza pomogą jej? Czy uda jej się ocalić córkę prezydenta? I kim tak naprawdę jest Agatka.”

'Recenzja: Weronika Jaczewska "Niegrzeczny prezes"

 

W ramach wyzwania i oferty tajemniczej książki od wydawnictwa Agora zdecydowałam się wziąć w tym udział. 


Przyznam, że po zapoznaniu się z opisem powieści gdy książką już dotarła stwierdziłam, że może być ciekawie i intrygująco. Niestety, fajerwerek zabrakło. 

poniedziałek, 13 czerwca 2022

Recenzja: Peter A. Flannery "Decimus Fate i Talizman Marzeń"

 

Do rozgrzanego kociołka nalej wody zaczerpniętej ze strumienia prawdy:
  • następnie dodaj 3 uncje pradawnych wierzeń,

  • szczyptę legend,

  • chochlę strachu, 

  • garść oddechu śmierci,

  • kwartę niesprawiedliwości, 

  • warzochę szczęścia.

Wszystko gotuj do trzeciej kwadry księżyca, tak aby zawsze cztery szczapy drewna się paliły.

 Najsam koniec gotowy wywar wlej w usta redaktorów i pracowników wydawnictw, aby skórze i dobrze ocenili twój manuskrypt wysłany do wydawnictw. 

                        Barr-Find Czarna Ręka

“Mag bitewny” to pierwsze dziecko Petera A. Flannery’ego, które to jest często na grupach dotyczących

 książek fantasy szeroko i całkiem pozytywnie omawiane. 

Autor powraca do nas po przerwie z kolejną historią, która znacząco różni się od wyżej wspomnianej. 

W miejsce klasycznego “smoczego teatru”, powodującego uśmiechy na twarzach fantastycznych nerdów, dostajemy opowieść o magii, 

która z jednej strony jest źródłem ogromnej siły i potęgi, a z drugiej - przyczyną smutku i refleksji. 

W tym przypadku nasi, bo mamy dwóch głównych bohaterów, postanawiając naprawić swoje przewinienia. 

Czy to jest w ogóle możliwe, czy skrzywdzeni ludzie potrafią i chcą wybaczać?

Recenzja: Wojciech Rogacin "Zełenski. Biografia"

Bez odrobiny zastanowienia siegnąłem po tą książkę, która w obecnym czasie jest napisana o osobie będącej na językach. Biografie niosą za sobą pewną dozę niebezpieczeństwa, często są cukierkowymi powieściami, które są jak dobry, lukrowany pączek z najdroższej cukierni w mieście. Pachnące, słodkie, kształtne, a ich smakowite wnętrze jest niczym nie chronione i zachęca nas do spróbowania. 

Recenzja: Robert Małecki "Wstyd"

 

W ramach współpracy z wydawnictwem Czwarta Strona, otrzymałam ostatnio książkę Roberta Małeckiego „Wstyd”.

Jest to kryminał, dla mnie o tyle trudny, że osadzony na polskim podwórku. Jakoś nie przekonują mnie polskie kryminały, czytam je zawsze z pewną dozą niedowierzania. Nie, żeby mało u nas było tematów na kryminał, materiałów do opracowania mamy bowiem pod dostatkiem, ale zawsze coś mnie gryzie w tej polskiej kryminalnej atmosferze: dość, że wolę czytać skandynawskie mroczne historie.

niedziela, 12 czerwca 2022

Recenzja: Richard Pipes "Rosja carów"

Ostatnio bardzo modny temat to Rosja. Mam wrażenie, że nagle wszyscy stali się ekspertami od
tego kraju i od jego historii. Ale czy na pewno? Wydaje mi się, że wielu ludzi zna tylko jakiś ogólny zarys, ma swoje wyobrażenie, ale kompletnie nie zna realiów. Książka, którą otrzymałam ostatnio dzięki wydawnictwu BELLONA nosi tytuł “Rosja Carów” i opowiada o tym jak ciężko żyło się zwykłym ludziom od samego początku państwa. Niestety nie mogę polecić tej książki przeciętnemu czytelnikowi, zaraz wytłumaczę dlaczego.

czwartek, 9 czerwca 2022

Recenzja: "Sezon luster" Anna-Marie McLemore

TW: książka porusza temat prz.em0cy s3ksu@lnej, tr@umy, r@si.z.mu, queerfobii. Nie jest to lektura dla każdego. Jeśli nie czujesz się na siłach, nie czytaj. Najważniejsze jest Twoje poczucie bezpieczeństwa i komfort.

Recenzja: Marta Maciejewska "1200 gramów szczęścia"

Gdy tylko zobaczyłam zapowiedź na stronie autorki wiedziałam, że muszę ją przeczytać.

To co do mnie przemówiło to fakt, że historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Historia w powieści luźno opiera się o przeżycia autorki. To było czuć w każdym spisanym słowie - żal,  smutek, strach czy wewnętrzne rozdarcie. Sama przeżyłam podobną historię ale nie w czasie panowania covid-19. Okres ten odbił się na psychice niejednego rodzica.

Obserwowałam za to na bieżąco batalie, jakie toczyli rodzice, na ze szpitalami w przypadku narodzin małych wojowników.

Recenzja: Hannah Alice "Księga ciała"

Macie w domu dziecko, które interesuje się naprawdę wszystkim i zadaje dużo pytań? "Księga ciała" to idealna opcja do nauki anatomii dla młodych odkrywców. 

Wewnątrz znajdziecie odpowiedzi na większość nurtujących pytań. Dzięki tej książce maluch dowie się, dlaczego się porusza, gdzie płynie krew oraz jak oddycha. To tylko mały fragment tego co oferuje nam książka.

Recenzja: Ruth Stiles Gannett "Smok mojego taty"

 

Czytając tę bajkę dla dzieci trudno uwierzyć, że ma ona 80 lat. Łatwo jednak zrozumieć, dlaczego "Smok mojego taty" to książka, która znalazła się w kanonie najchętniej czytanych książek dla dzieci. Nas także urzekła. 

GRA: "Alarm w muzeum"

Okej, przyznaję się - niektóre poziomy tej gry mnie przerosły. To jednak nie zmienia faktu, że jest to genialna rozrywka, która umili wam czas, a którą możecie się delektować także w samotności. 

Recenzja: Susan Hill "Zagrabione życie i inne opowieści niesamowite"

Podczas studiów miałam przedmiot, który nazywał się literatura i analizowaliśmy na nim zarówno literaturę brytyjską jak i amerykańską. W obu przypadkach całkowicie zakochałam się w epoce gotyku, w historiach niesamowitych. Do tego stopnia, że wzięłam brytyjski gotyk na warsztat w pracy magisterskiej. Jednak w amerykańskim gotyku jest tylko jeden król - Edgar Allan Poe. Gdy zaczęłam czytać "Zagrabione życie i inne opowieści niesamowite" Susan Hill od razu przyszedł mi na myśl właśnie on, choć autorka jest brytyjką. 

poniedziałek, 6 czerwca 2022

Recenzja: Wojciech Wójcik "Trzecia szansa"

 

Jak często zdarza się wam, że ponad 600 stronicową książkę czytacie w jeden dzień? Mi niezwykle rzadko, a tak było z „Trzecią szansą” Wojciecha Wójcika z wydawnictwa Zysk i S-ka, którą Polacy nie Gęsi objęli patronatem.

I to był dobry ruch. Warto wspierać autorów i książki, które są naprawdę dobre! „Trzecia szansa” pochłonęła mój umysł tak, że czytałam w każdej wolnej chwili, żeby tylko poznać rozwiązanie zagadki. 

Recenzja: Camilla Reid "Mikuś i duży czerwony nocnik"

Jako rodzice niejednokrotnie głowimy się nad tym, jak nauczyć nasze pociechy korzystać z nocnika. Internet pełen jest porad, od tych klasycznych po te komiczne. Jednak zauważyłam, że dla dziecka żadne tłumaczenia nie mają  zbytnio przełożenia na praktykę. Natomiast w przypadku moich dzieci najlepiej sprawdzają się kolorowe piosenki o nocniku oraz książeczki.

Recenzja: Katarzyna Paciorek "Szczytowanie"

 

Szczytowanie” jest debiutem autorki Katarzyny Paciorek.

„Nina to młoda, sympatyczna dziewczyna. Dziewczyna, która ma w życiu szczęście - mieszka w Krakowie z fantastycznym chłopakiem, kończy studia i widzi swoją przyszłość w jasnych barwach. W pewnym momencie wpada na szalony pomysł: "A może by tak zmienić temat pracy magisterskiej?" Jak myśli, tak czyni. By zrealizować swój cel opuszcza Kraków i Filipa, i wraca do rodzinnej miejscowości. Stamtąd pójdzie w góry. Wędrując po Tatrzańskim Parku Narodowym, będzie przypatrywać się sytuacjom na szlakach, aby jak najlepiej opisać kwestie bezpieczeństwa i wypadków, które przydarzają się turystom.
W górach Nina spotka Jaśka - ratownika medycznego TOPR, który całkowicie odmieni jej życie. Ta dwójka znajdzie się jednocześnie w idealnym miejscu, ale w niewłaściwym momencie. Ona straci w ciągu jednej sekundy to, co najważniejsze, a on złoży obietnicę, która nigdy nie powinna zostać wypowiedziana. I chociaż obydwoje są dla siebie obcymi ludźmi, to jednak los połączy ich drogi...”

środa, 1 czerwca 2022

Recenzja: Ludka Skrzydlewska "Fikcyjna dziewczyna"

Po lekturze kilku kiepsko wydanych romansów z wątkiem kryminalnym obiecałam sobie, że więcej po nic takiego nie sięgnę. Jednak gdy zobaczyłam okładkę oraz opis książki "Fikcyjna dziewczyna " stwierdziłam, że zaryzykuję.