wtorek, 30 listopada 2021

Recenzja: Piotr Borlik "Czterdzieści dusz"

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Prószyński otrzymałem do recenzji nowość, a zarazem dziewiątą książkę Piotra Borlika- „Czterdzieści dusz”. Jest to kolejna kryminalna historia spod jego pióra. Od razu się ucieszyłem, ponieważ kocham motyw „śledztwa w zamkniętej placówce”, a taki właśnie znajduję się w tej powieści. 

sobota, 27 listopada 2021

Recenzja: Beth Garrod "All I Want for Christmas"

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Ya miałam przyjemność przeczytać książkę Beth Garrod.

Jest to przepiękna opowieść o dwóch młodych dziewczynach. Książka pisana jest z dwóch perspektyw. Z jednej mamy Elle a z drugiej Holly. Pierwsza to amerykańska nastoletnia gwiazda mediów społecznościowych. Z drugiej Holly, chodzący obraz gwiazdki. Kocha święta tak bardzo, że mogłaby je obchodzić cały rok. Jednak pewnego dnia ich losy się splotą w nieoczekiwany sposób. To wszystko za sprawą wyzwania w mediach społecznościowych jakiego podejmuje się Elle.  Żeby wygrać postanawia zamienić się z jedną z fanek domem na święta. Okazuje się, że jedną z nich jest córką dawnej przyjaciółki z dziecinstwa mamy Elle. Jak potoczą się ich losy? Elle wygra wyzwanie, czy może coś więcej? Holly przywróci magię świąt w życie Nicka? Czy zapomni o byłym chłopaku?

Recenzja: Manuela Gretkowska "Mistrzyni"

W ramach współpracy z portalem Polacy nie gęsi oraz wydawnictwem Znak miałam możliwość przeczytać książkę Manueli Gretkowskiej 'Mistrzyni'.
Książka o feministce, kobiecie z własnym zdaniem, którego nie boi się wyrażać - głośno.

Recenzja: Anna Wolf "Storm"

Jest to moje drugie spotkanie z autorką. Jednak widzę, jak duże postępy zrobiła w swoim warsztacie pisarskim. „Zimowe serca” mimo ze były krótsze od tej książki trochę „męczyłam”. Jednak w tym przypadku poszło mi całkiem sprawnie czytanie..

czwartek, 25 listopada 2021

Recenzja: Elle Kennedy "Wyzwanie"

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka. Na wstępie przyznam, że nie czytałam pozostałych części z cyklu “Briar U”. Z tego co zdążyłam się zorientować są one o innych bohaterach i nie mają wpływu na tą historię. Oczywiście nadrobię i przeczytam pozostałe części.

Recenzja: Wojciech Drewniak "Historia Bez Cenzury 5 i straszno, i śmieszno – PRL"

Czym był PRL nie muszę chyba tłumaczyć, ale na wszelki wypadek przypomnijmy sobie. Polska Rzeczpospolita Ludowa oficjalnie trwająca od 1953 do 1989, nieoficjalnie wliczamy w to również okres kilku lat po wojnie kiedy to władzę nad Polską sprawował Józef Stalin. Właśnie życie w tych czasach Wojciech Drewniak postanowił nam przybliżyć. 

środa, 24 listopada 2021

Recenzja: Krystyna Mirek "Złoty płatek śniegu"

 „Złoty płatek śniegu” jest książką raczej obyczajową. Nie znajdziemy w niej pikantnych scen seksu wiec fani erotyków będą musieli to przeżyć. Stwierdzam, że zdecydowanie fabuła to wynagradza. 

Poznajemy paru różnych bohaterów. Są w różnym wieku, każdy z nich ma inną sytuację rodzinną jak i ogólnie codzienne życie. Każde z nich, niesie za sobą jakiś bagaż życiowy.

wtorek, 23 listopada 2021

Recenzja: Dorota B. Foryś "Tymczasem gdzieś daleko stąd..."

Dziś prezentujemy Wam recenzję najnowszej książki autorstwa D. B. Foryś. Skuszona widokiem okładki jak i opisu postanowiłam wejść do świata pięciu królestw.

Cała historia zaczyna się tajemniczą sceną niczym z Harrego Pottera. Tylko tutaj w przeciwieństwie do dzieła Rowling mamy dziewczynkę,która trafia pod opiekę kobiety pragnącej ponad wszystko dziecka.  Pojawia się również czarny charakter, pragnący śmierci dziecka w związku z poznaną przepowiednią.

Główną bohaterką jest Fado, która postanawia uciec z domu by móc zostać wojowniczką. Zaczyna przeżywać mnóstwo ciekawych przygód i wraz z księciem postanawia odnaleźć tajemniczą księżniczkę Serenity. 

Recenzja: Katarzyna Puzyńska "Chąśba"

Ostatnio dzięki uprzejmości wydawnictwa Prószyński otrzymałam do recenzji gorącą nowość od Katarzyny Puzyńskiej - „Chąśbę”. Tym bardziej się ucieszyłam, że tytuł ten zdawał się uderzać w czułe struny mojej słowiańskiej duszy. Na instagramie otoczyły mnie recenzje innych, których starałam się nie czytać, żeby sobie nie palić tematu, bo widać, że jest na to niezły, jak to mówi młodzież „hype”. Na moje nieszczęście (lub szczęście) jestem wymagającym czytelnikiem.

poniedziałek, 22 listopada 2021

Recenzja: Michał Gołkowski "Komornik. Arena dłużników."

Muszę się przyznać na samym początku: miałam do tego „Komornika” na początku stosunek zbliżony do przysłowiowej relacji psa z jeżem. Kilkanaście pierwszych stron było dziwną drogą i trudno mi było wejść w świat Ezekiela. Może być to spowodowane faktem, że jest to moja pierwsza książka tego autora, a więc również pierwsza z pewnego uniwersum, którego nie znam. Ale stare powiedzenie mówi, by nie oceniać książki po okładce, ani nawet po pierwszym rozdziale – więc dałam się wciągnąć tej Apokalipsie i… wcale nie żałuję. 

sobota, 20 listopada 2021

Wywiad z : Jacek Komuda

Kocha Rzeczpospolitą Szlachecką i tą mniej szlachecką też. Niczym prawdziwy magnat jeździ konno w kontuszu i z szablą. Lubi opowiadać o czasach naszych przodków i robi to z niezwykłą wprawą, elokwencją i humorem. Z Jackiem Komudą o jego miłości do historii i najnowszej książce „Warchoły, złoczyńcy i pijanice” rozmawiała nasza recenzentka z @krasnobooczki, Monika Banaszyńska.

piątek, 19 listopada 2021

Recenzja: Nana Bekher "Nie zapomnisz tych świąt"

 "Nie zapomnisz tych świąt” jest nietypową pozycją. Dlaczego? Bo zawiera wątki, których praktycznie do tej pory nie czytałam.

Na pierwszy rzut oka, książka jest grubiutka. Zastanawiałam się, jak długo będę ją czytać. Jakie było moje zdziwienie, gdy pochłonęłam ją w dobre trzy wieczory! Podirytowanie w ciagu dnia na brak czasu było wyjątkowo u mnie większe. O czym to świadczy? Że ta książka jest po prostu genialna!

Recenzja: Christopher Berry -Dee "Rozmowy z seryjnymi mordercami. Stalkerzy."

Książki autorstwa Christophera Berry-Dee zawierające rozmowy z różnego rodzaju mordercami kuszą mnie już od dawna – niejednokrotnie spotykałam się z ich pozytywnymi recenzjami w blogosferze. Kiedy miałam okazję przeczytać najnowszą pt. „Rozmowy z seryjnymi mordercami. Stalkerzy” - nie wahałam się ani chwili, żeby się za nią zabrać. 

czwartek, 18 listopada 2021

środa, 17 listopada 2021

Recenzja: Max Lugavere "Jedz jak geniusz"

Od lat interesuję się jedzeniem. Bardzo lubię gotować i eksperymentować w kuchni, ale także byłam na studiach związanych z jedzeniem od takiej produkcyjnej strony (technologia żywności – niestety nie udało mi się skończyć, z różnych powodów). Z połączenia tych dwóch z dodatkiem swoich chorób mniej czy bardziej zależnych od jedzenia (reumatoidalne zapalenie stawów i insulinooporność) wyszło u mnie niezłe skumulowanie zainteresowań, które sprawia, że jedzenie ma nie tylko smakować, a także pełnić odpowiednie funkcje. Dlatego też zainteresowałam się książką Maxa Lugavere pt. „Jedz jak geniusz.”

Zapowiedź: D.B. Foryś "Tymczasem gdzieś daleko stąd"

D. B. Foryś – z wykształcenia programista i grafik, redaktor po godzinach, weekendowa pisarka z zamiłowania. Przygodę z pisarstwem zaczęła od publikowania opowiadań w internecie. 

wtorek, 16 listopada 2021

Recenzja: Nigella Lawson " Zrób, zjedz, powtórz"

Nigella Lawson to brytyjska dziennikarka i prezenterka telewizyjna żydowskiego pochodzenia znana przede wszystkim ze swoich programów kulinarnych – takich jak chociażby Nigella gryzie. Osobiście nigdy wcześniej nie miałam okazji korzystać z przepisów autorki czy w ogóle sięgać po jej książki, ale jednak w końcu postanowiłam to zmienić i sięgnęłam po najnowszą na polskim rynku książkę Nigelli pt. „Zrób, zjedz, powtórz. Składniki, przepisy i opowieści.”

niedziela, 14 listopada 2021

Recenzja: Richard Paul Evans "Ulica Noel"

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Znak Literanova miałam przyjemność przeczytać książkę "Ulice Noel". Jest jedna z wielu pozycji z cyklu Noel.

"Każda opowieść jest drogą. I podobnie jak na wszystkich drogach trafiają się na niej dziury, wyboje, zdarzają się objazdy i mają miejsce niespodziewane spotkania"

sobota, 13 listopada 2021

Recenzja: Maty Haig "Chłopiec zwany gwiazdką"

 Dzięki uprzejmości wydawnictwa Zysk i Ska miałam przyjemność przeczytać książkę autorstwa Matta Haiga. Jest to przepiękna opowieść o tym jak dobro, które mamy w sobie ma ogromną moc. Jak wiara dodaje nam skrzydeł i pozwala wierzyć w rzeczy niemożliwe. 

piątek, 12 listopada 2021

Recenzja: Michael Bond "Paddington za granicą"

W tym tomie spotykamy rodzinę Brownów, podczas przygotowań do wakacji. Jak wiadomo czas spędzony z rodziną gdzieś na wyjeździe jest wyjątkowy. Tylko co jeśli jedną z nich jest miś i to nie zwykły miś a Paddington? Na pewno nie można wtedy liczyć na nudę czy brak wrażeń.

Wywiad z : Emilia Szelest

Zapraszamy do lektury wywiadu z Emilią Szelest autorka książki "Przeznaczeni". Pisarka rodzinnie i zawodowo związana z Sanokiem, redaktor naczelna “Tygodnika Sanockiego”. Fanka hokeja oraz motocykli. Debiutowała jako autorka opowiadań fanfiction.

Recenzja : Kamila Cudnik "W cieniu twierdzy"

Do Torunia mam duży sentyment – odwiedzałam to miasto niejednokrotnie, chociażby podczas 1.5 rocznego związku z pewnym chłopakiem. Od tamtego czasu minęło kilka lat, ja byłam tam raz, ale chętnie odwiedziła bym to miasto jeszcze nie raz – dlatego chętnie sięgnęłam po książkę Kamili Cudnik pt. „W cieniu twierdzy”. Zabójstwo, początek XX wieku, mroczne klimaty twierdzy – czego chcieć więcej?

czwartek, 11 listopada 2021

Recenzja: Anna Niemczynow "Bluszcz"

„Upadki są dobre (...). Kiedy już sięgamy dna, nie możemy upaść niżej. Stamtąd wiedzie tylko jedna droga - ku górze.”

Ostatnio wyjątkowo mocno pragnęłam ciepłej, pozytywnej, lekkiej pozycji, takiej babskiej, o kobiecej sile, dodającej otuchy i wywołującej uśmiech na twarzy i ciepło na sercu. W mojej biblioteczce, aż roi się od kryminałów i mrocznych historii, a typowej tzw. literatury kobiecej, dlatego (mimo wcześniejszej nieznajomości twórczości autorki) zaintrygowana opisem połasiłam się na książkę autorstwa Anny Niemczynow pt. „Bluszcz”. 

Recenzja: Jacek Komuda "Warchoły, złoczyńcy i pijanice"

Od dziecka marzyłam, żeby choć jeden dzień być prawdziwą szlachcianką. Nawet już jako dorosła kobieta, szwendając się po dworach i pałacach i czytając o losach rodzin szlacheckich i ziemiańskich, chciałam się na chwilę zamienić. Po lekturze „Warchoły, złoczyńcy i pijanice” zaczynam się jednak poważnie zastanawiać, czy nie pożałowała bym gorzko takiej zamiany!

środa, 10 listopada 2021

wtorek, 9 listopada 2021

Recenzja: Mick Herron "Martwe lwy"

Mick Herron to autor thrillera szpiegowskiego. „Martwe lwy” to pierwsza powieść tego autora, którą przeczytałem, ale nie pierwsza, którą Herron napisał. Tym samym seria „Slough House” zyskała rozgłos, bo autor udowodnił, że zna się na swoim fachu pisarskim. Udowodnił, że jego książki są godne nagrody „Złotego Sztyletu” Stowarzyszenia pisarzy literatury kryminalnej.

poniedziałek, 8 listopada 2021

Recenzja: Michael Bond "Paddington daje radę"

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Znak kolejna książka o przygodach Paddingtona za nami. Tak za nami.  Czytałam ja w towarzystwie moich dzieci.

Każda książka autorstwa Michaela Bonda, wywołuje uśmiech na twarzy.  Historie opisane w tym tomie są tak niesamowite i zabawne nie dziwię się się, że moje dzieci je uwielbiają. Do każdej drzemki musi być kilka kartek z Paddingtona.

Recenzja: Michael Bond "Jeszcze o Paddingtonie"

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Znak miałam przyjemność  przeczytać "Jeszcze o Paddingtonie".

Książka składa się z siedmiu rozdziałów/opowiadań. Każdy z nich opisuje osobną historię niezwykłego misia z odległych zakątków Peru lubującego się w kanapkach z marmoladą.

Recenzja: Agnieszka Ludwig- Słomczyński "Simona Kossak. Mieszkanka dzikiej puszczy"

Słyszeliście kiedyś o Simonie z puszczy? Jeśli nie, koniecznie musicie to zmienić! Ja, dzięki uprzejmości wydawnictwa Czarna Owca, mogłam pokazać historię tej niezwykłej persony mojemu synowi. 

niedziela, 7 listopada 2021

Recenzja: Tomasz Kaczmarek "Przedsionek piekła"

„Bardziej jednak obawiał się ludzi. To ich uważał za najgroźniejszych. I to oni nieskończenie go fascynowali.”

Jakoś szczególną sympatią darzę XIX wiek, sama nie do końca wiem dlaczego, a do tego czasami chętnie przeczytam pozycję, z gatunku, po który nie sięgam na co dzień. Dlatego trochę w ramach poszerzania swoich horyzontów czytelniczych, ale także zaintrygowana opisem – sięgnęłam po debiut Tomasza Kaczmarka pt. „Przedsionek piekła.”

piątek, 5 listopada 2021

Recenzja: Iwona Banach "Królowa Śniegu nie żyje"

„Królowa Śniegu nie żyje” zaskakuje swoją lekkością, ciekawym poczuciem humoru, a jednocześnie wątkami kryminalnymi.

Recenzja: Stephanie Perkins "Ktoś jest w twoim domu"

 Minął prawie rok, odkąd Makani Young po tym co zrobiła na Hawajach w swoim rodzinnym mieście, została odesłana do babci do Nebraski. Mimo upływu czasu nadal nie potrafi się tutaj zaaklimatyzować. Pewnego dnia ginie nastolatka, po niej kolejny nastolatek. Dzieciaki z liceum do którego uczęszcza Makami umierają w tragicznych okolicznościach. Każde morderstwo jest bardziej makabryczne i przerażające od poprzedniego. Zabójca sukcesywnie ucieka i jest nieuchwytny dla policji. Makani i jej przyjaciele postanawiają sami znaleźć i rozprawić się z mordercą. Czy im się uda?

Recenzja: Marcin Halski "Laleczki"

Jaką karę można ponieść za świadome niszczenie czyjejś religii i kultury? O tym miał wkrótce przekonać się Horens. Miał być wybawieniem Cesarstwa. Stał się przekleństwem Cesarstwa i przede wszystkim swoim. Czy można dźwigać na swoich barkach odpowiedzialność za krew tysięcy ludzi i nie nosić piętna zła? Na te wszystkie problemy próbujemy sobie odpowiedzieć po lekturze „Laleczek”.

czwartek, 4 listopada 2021

Recenzja: Jeffery Deaver "Do jutra"

Do jutra” Jeffery’ego Deavera to wciągający od pierwszych stron, bardzo dobrze wykreowany świat, w którym liczy się jedno – dopaść złoczyńcę lub złoczyńców. Dla Coltera Shaw to szansa na kolejny łowiecki sukces. Tym razem zmaga się z pewnego rodzaju kultem, który próbuje go zgładzić, a przynajmniej utrudnia pracę łowcy nagród. 

Recenzja: Opracowanie zbiorowe " Nowe przygody Kubusia Puchatka"

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Znak, miałam przyjemność przeczytać "Nowe przygody Kubusia Puchatka".

Recenzja: Emilia Szelest "Przeznaczeni"

Czy jest to typowa romantyczna opowieść ? Absolutnie. Za jej oryginalnością decyduje wyjątkowo niebanalna fabuła. Powiedziałabym wręcz, ze łamiąca wszelkie „typowe” romansidła.

środa, 3 listopada 2021

Recenzja: Jagna Rolska "Tajemnice ogrodu Foksal"

Warszawa, 1772 roku to był okres, gdzie rządziła powszechna elegancja. Zarówno pod względem ubioru, jak i w mowie. Dziewczęta czy kobiety nosiły gustowne piękne suknie, dostosowane na każdą okazję. Panowie również poruszali się w kręgach ludzi z dobrym gustem na wysokim poziomie.

Recenzja: Sara Pennypacker "Pax. Droga do domu"

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Iuvi miałam przyjemność przeczytać kolejny i mam nadzieję, że nie ostatni tom w przygodach Petera i Paxa.

wtorek, 2 listopada 2021

Wywiad z: Daniel Muniowski

Serdecznie zapraszamy do lektury wywiadu z Danielem Muniowskim. Debiutującym autorem(Gra o marzenia), który opowie nam jak to jest debiutować oraz o tym dlaczego książka porusza tematykę feminizmu i hejtu.

poniedziałek, 1 listopada 2021

Recenzja: Karolina Głogowska "Sprawa Sary"

Dzięki uprzejmości wydawnictwa WAB miałam przyjemność przeczytać książkę "Sprawa Sary"

" Sara Bielska zginęła w nocy 31 lipca 1993 roku. Trzynastolatka spędzała wakacje w Brzezińcu koło Kwidzyna, w województwie pomorskim. Rodzina i mieszkańcy wioski wielokrotnie przeczesywali okolicę, jednak oprócz złotego łańcuszka, nie znaleźli żadnego śladu, który wskazywałby, co się stało z Sarą. Może ktoś z państwa coś sobie przypomina lub posiada jakiekolwiek informacje..."

Recenzja: Brandon Mull "Wojna cukierkowa"

Zastanawialiście się kiedyś, czy słodycze mogą być…przedmiotem wojny? A no mogą! 

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Wilga razem z synem wciągnęliśmy się w słodką, magiczną wojnę!